x

YAZ AYLARINDA TERLEME

20 Haziran 2022

YAZ AYLARINDA TERLEME

   Kadın ve erkek fizyolojisi,hormonlar  ,beslenme şekilleri ve gündelik  alışkanlıklardaki farklılıklar sebebiyle ,terleme problemini aynı oranda yaşamazlar.Terleme, insan vücudundaki doğal ve sağlıklı reaksiyonlardan biridir.Ter bezlerinin salgısı normal koşullarda kendine has kokusu olan ve çok hafif kıvamlı bir yapıya sahiptir..Ancak tüketilen yiyecekler,kıyafette tercih edilen malzemenin türü ,düzenli banyo yapılması ,düzenli deodorant kullanımı ter,in kıvamının daha fazla,daha az yada daha kokulu olmasına sebep olur.

            Terlemek ,vücudun termostat görevini de görür.Her zaman sağlıklı bir reaksiyon gibi görünse de aşırı terleme zaman zaman bazı sağlık sorunu habercisi olabilir .Zamanında yapılacak kontroller ile bunun önüne geçilebilir.

          Özellikle ergenlik ile birlikte ter miktarındaki artış bireyi bu konuda daha hassas yapabilir.Çevresine karşı daha ilgili olan birey ,güzel ve temiz kokmak,özellikle kol altının kuru görünmesi konusunda daha hassas olur. Günümüzde dermokozmetik markaların bir çoğunda roll on yada spray formda sağlıklı deodorantlar bulunabilmektedir. Sağlığı tehlikeye sokmayacak miktarda antı-perspırant dediğimiz terleme karşıtı ürünler en çok tercih edilen içerik olma özelliğini taşımaktadır. Genellikle gündüz duş sonrası kullanılması önerilir ve günlük kullanılması önerilir.

           Terleme zaman zaman sadece kol altında yaşanan bir problem olmaktan çıkabilir. Herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın bazen el ve ayak terlemesinden de şikayetçi olanlar olabilir. Yine dermokozmetik markalarda bunun için krem formda anti-perspirant ürünler bulunmaktadır. Bazı ürünlerdeki oran sadece gece kullanmaya izin verecek türdendir. Gün ışığına çıkıldığında alerjik reaksiyon yaşanmaması açısından kullanma talimatına uygun olarak kullanılmalıdır.

    Her birey kişisel olarak temiz olmak ve güzel kokmak kısmına yeterli özeni gösterir ise , özellikle yaz aylarında kalabalığa karışıldığında istenmeyen tepkilere maruz kalmamış olunur. Hem kendi sağlığımız ,hem çevrenin tepkisi bu anlamda önem taşıyabilir.

          Temiz ve güzel kokmanın önemini unutmadığımız günler dileğiyle…

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.