400 TL VE ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO ÜCRETSİZ
Menü
  Favorilerim
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Kapat
Sepetim
GÜNEŞ KORUYUCULAR
22.06.2022

GÜNEŞ KORUYUCULAR

PEKİ SENİN GÜNEŞ KREMİN NASIL OLMALI?

Cilt bakımının günümüzde neredeyse vazgeçilmezi, her cildin sabah rutinini tamamlayan güneş koruyucu kremler.. Peki bu kremler neden bu kadar önemliler? Biraz ondan bahsedelim...

Güneş ışınlarının farklı dalga boyutları ve bu dalga boyutlarının cildimize teması saat ve saat farklılık gösterebilirler. Bu ışınların kişilerin üstlerindeki etkisi herkes için aynı değildir. Açık teli ve hassas cilde sahip olanların ciltleri daha hızlı reaksiyon gösterirlerken, koyu tenlerde durum tersine dönebilir.

Dalga boyu en uzun güneş ışını olan UVA, yani Ultra Violet, akıllarda kolay kalması açısından ageing, yani yaşlanma ışığı olarak adlandırılır. Gün ışığıdır ve her yerden sızma özelliği taşır. Bu nedenle güneşin olduğu her yerde cilt korumasına dikkat etmekte fayda vardır.

Dalga boyu kısa olan ancak yanmamıza sebep olan güneş ışını ise UVB yani Ultra Viole B’ dir. Yine akılda kolay kalması açısından burn, yakıcı ışın, ya da bronzlaştırıcı ışın olarak da adlandırabiliriz. Melanin dediğimiz kahverengi savunma hücreleri, daha çok UVB’ ye maruz kaldığımızda açığa çıkarlar. Bronzlaşma dediğimiz aslında savunma hücreleri olan melaninin çoğalarak bizi korumak için yüzeye çıkması sonucunda oluşur.

Her cildin hiç koruyucu kullanmadan güneşe çıktığında kızarıklık yaşamaya başlayacağı süre, ortalama olarak doğal savunma süresi alınabilir ve o kişi için koruyucunun tazelenme süresi tahmini hesaplanabilir. SPF yani Sun Protection Factor’ ler kimyasal, organik ve mineral filtreleri aynı anda birden fazlasını da içerebilir ya da tek tip filtre ile koruma yapabilir.

Önemli olan kullanılan güneş kreminin cilt ile uyumlu olmasıdır, nasıl ki cilt bakım ürünlerinde bu ayrıntıya dikkat ediyorsak, güneş ürününde de kuru, karma, yağlı cilt ve hassasiyet göz önüne alınarak koruma seçimi yapılmalıdır. Günümüzde alternatifler oldukça fazladır.

Kuru cilt: SPF 50 CREAM ve SPF 50 ANTIAGE formlar tercih edilebilir. Bu ürünlerin tinted dediğimiz renkli formları da mevcuttur. İstendiği taktirde daha düşük SPF li ürünler de kullanılabilir. Vücut korumada arzu edilen form kullanılabilir.

Karma cilt: SPF 50 FLUIDE ve SPF 50 ANTIAGE ve tinted formlarından istenile ürün tercih edilebilir. Yine vücut için arzu edilen form kullanılabilir.

Yağlı Cilt: SPF 50 NON -COMEDOGENIC , ya da SPF 30 ANTI -SHINE tercih edilebilir. Yine bu ürünlerinde sivilce karşıtı tinted formları mevcuttur. Vücut korumada istenilen form tercih edilebilir.

Yine hemen hemen bütün dermokozmetik markalarda cilt tiplerine uygun yüz ve vücut koruyucuların hassas cilde özel içerikte üretilenlerde mevcuttur. Hassas bir cildiniz varsa danışıp bilgi almak faydalıdır. Bebek ve çocuk cildi için yine tüm markalarda ayrı bir konumlandırma mevcuttur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.