x

CİLT BAKIMI VE TEMEL BAKIM AŞAMALARI NELERDİR?

25 Haziran 2022

CİLT BAKIMI VE TEMEL BAKIM AŞAMALARI NELERDİR?

Cilt bakımı, sağlıklı ve güzel bir görünüm için her yaş gurubunda farklılık gösteren rutinlere sahiptir. Dönemsel olarak, kullanılan ürün sayısı artabilir ya da eksilebilir. Değişmeyen tek rutin, her cildin ihtiyacı olan dengeyi sağlayacak temizleme ve tonik ile cildi bakıma hazırlaması ve sonrasında uygun bir nemlendirici ve yan ürünlerle bakımı tamamlamasıdır. Göz kremi, yaşlanma karşıtı serumlar, haftalık arındırıcı veya nemlendirici bakım maskeleri, güneş kremi gibi bireyin ihtiyaçları doğrultusunda ürünlerle bakım rutini tamamlanabilir. Tercih edilecek ürünlerde bireyin dikkat edeceği başlıca unsur, cilt tipi ayrımıdır.

                      Cilt tipleri 3 ana başlıkta toplanabilir;

1- Kuru Cilt; Alın ,burun ve çene olarak tabir ettiğimiz T bölgesi ve yanaklar kuru yada kuruya eğilimlidir. Cilt çizgiye meyilli ve gergin görünür.

2-Karma / Normal Cilt; T bölgesi yağlı, yanaklar kuru yada normal görünebilir. Ya da tam tersi bir durumda hâkim olabilir. Cilt, iki farklı cilt gibi davrandığı için en uğraştırıcı profil olabilir.

3- Yağlı Cilt; T bölgesi de yanaklar da yağlı görünür. Yağlanma zaman zaman parlama, bazen de sivilce, siyah nokta yada komedon (uç vermeyen sivilcemsi kabarıklık) şeklinde görünür. Çoğunlukla ergenlikte hormonal değişimle başlayan problemler, ilerleyen yaşlarda seyri azalarak sonlanabilir ,bazen de devam edebilir.

                    Hormonlar ile alakalı cilt değişimleri her yaş gurubunda görülebilir. Gerekli olduğu durumlarda medikal tedaviler de bakıma destek olarak kullanılabilir.

                   Bahsettiğimiz tüm cilt tiplerinde bazen geçici, bazen de kalıcı cilt hassasiyeti görülebilir. Kızarıklık, kaşıntı, huzursuzluk hissi olabilir. Cilt her zamankinden farklı tepki verdiği için rutin bakım ürünleri yetersiz kalabilir.  Bu durumla karşılaşıldığında tüm bakım ürünlerinin, beslenme şeklinin, hatta bazen uyku saati ve süresi gibi konuların dahi gözden geçirilmesi gerekli olabilir.

                 Bunun dışında cildin farklılık göstereceği diğer durumlar, mevsimsel değişimler ya da bireyin yaşam alanının kalıcı olarak değişmesi örneği olabilir. Duygu durumunda yaşanılan farklılıklar kimi zaman olumlu, kimi zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Unutmamalıyız ki cildimiz en büyük organımız. O, na iyi bakmalıyız çünkü hayat boyu cildimizle yaşayacağız ve yaşlanacağız. Cildinize ve kendinize iyi bakın.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.