x
3D Secure Nedir? Avantajları Nelerdir?
E-Ticaret sitelerinin artması ve internet üzerinden kredi ya da banka kartı aracılığıyla alışveriş yapmanın yaygınlaşması, kredi kartlarının güvenliği konusunda üst düzey önlemler alınmasını gerektirdi. Dijitalleşen yaşam ile birlikte siber güvenlik önlemleri her zamankinden daha önemli hale geldi. 3D Secure, bu alanda en etkili önlemlerden birisi oldu. Hem kart bilgilerinin hem de kişisel güvenliğin korunmasını amaçlayan 3D Secure konusunda detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

3D Secure kullanmak zorunlu mu?
E-Ticaret sitelerinden yapılan Kredi kartı alışverişlerinde bir zorunluluk olmamakla birlikte banka kartları ile yapılan alışverişlerde 3D Secure bir zorunluluktur. Yani bu, banka kartı ile ödeme kabul etmek isteyen e-ticaret sitelerinin 3D Secure entegrasyonuna mutlaka sahip olmaları gerektiği anlamına geliyor.

3D bazı e-ticaret sitelerinde tercihe bırakılırken bazılarında ise zorunlu olarak seçili gelmekte olup bu e-ticaret sitelerinde alışveriş yapılması için kredi kartınızın 3D özelliğini açtırmanız gerekmektedir.

3D Secure ile alışveriş yapabilmek için kredi ya da banka kartınızın bağlı olduğu bankaya başvurmanız gerekmektedir. 3D secure işlemlerinde cep telefonunuza sms şifresi gelecektir.  Alışverişinizi tamamlamak için 3d sms şifresinin doğru olarak girilmesi gerekmektedir.

E-Ticaret sitelerinden alışveriş yaparken 3D güvenlik şifreniz gelmediyse, kartınız 3D güvenlik sistemine açık olmayabilir. Bu durumda bankanızla görüşerek kartınızı güvenli ödeme sistemine açtırmanız gerekir.  2. Olarak kullanmış olduğunuz kartınıza ait bankada bulunan cep telefonu numaranız güncel olmayabilir. 3. Olarak ise yakın zamanda sim kart değişikliği yapmış olabilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.